mesoestetic Pharma Group otrzymaliśmy nagrodę „B+R w dermokosmetykach” przyznawaną przez dziennik La Razón w konkursie Premios a la Excelencia Empresarial 2020. Nagrody te mają na celu uznanie i wyróżnienie trajektorii wiodących firm w swojej branży, zarówno w kraju, jak i za granicą.


Postępy mesoestetic są związane z ciągłym wysiłkiem badawczym i coroczną inwestycją ponad 40% zysków w B+R+I, nawet w obecnej sytuacji. Z tego powodu „dziękujemy wszystkim osobom, które nam ufają i które sprawiają, że jest to możliwe każdego dnia: pracownikom, klientom i klientom naszych klientów w ponad 90 krajach. Dzięki nim możemy dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek wykazać się naszym zaangażowaniem w społeczeństwo, ludzki zespół, który tworzy mesoestetic i nasz obowiązek budowania przyszłości, która przywróci nam wszystkim radość”  – wyjaśnia Joan Carles Font, prezes i założyciel mesoestetic.

 

Przy okazji tego wyróżnienia rozmawialiśmy z Mari Carmen González, szefową działu B+R w mesoestetic:

  1. Dlaczego zaangażowanie w B+R jest ważne, nawet w obecnej sytuacji?

B+R+I jest częścią DNA firmy mesoestetic od początku jej istnienia i jedną z wartości, dzięki którym osiągnęła ona swoją pozycję na rynku wysokiej jakości dermokosmetyków. W firmie została zaszczepiona kultura innowacyjna, osiągając uporządkowane i systematyczne zarządzanie, które pozwala na strategiczne osiągnięcia.

Dziś bardziej niż kiedykolwiek wierzymy, że innowacje to jedyny sposób na dalszy rozwój i tworzenie nowych rynków. Pandemia pokazała nam, jak ważna jest nauka i technologia w ciągu jednego roku, 2020, w którym niepewność i zakłócenia naznaczyły przystosowanie się firm do nowych ram społeczno-ekonomicznych.

Jesteśmy przekonani, że era COVID-19 będzie napędzać kolejną rewolucję w zakresie innowacji i na szczęście dla firmy jesteśmy przygotowani do podjęcia tych nowych wyzwań.

 

  1. Jakie były główne wyzwania w 2020 r. w zakresie B+R? 

Wielkim wyzwaniem, podobnie jak wszystkich innych, było zmierzenie się z kryzysem w marcu, w którym firma przejęła wszelkie ryzyko ekonomiczne, aby utrzymać „normalność” i wspierać wszystkich swoich pracowników poprzez wdrażanie maksymalnych środków zapobiegawczych i bezpieczeństwa zdrowotnego, umożliwiając kontynuowanie pracy na co dzień.

Wysiłek, zaangażowanie i praca zespołowa wszystkich były kluczem do osiągnięcia wspaniałych wyników i sprostania wyzwaniom ambitnego Planu innowacji na 2020 rok.

Z kolei w mesoestetic wykorzystaliśmy nowe narzędzia badawcze, takie jak sztuczna inteligencja i biologia systemów, do scharakteryzowania mechanizmów działania związków i synergii między nimi, analizy bioinformatyczne do projektowania nowych cząsteczek w ich najbardziej strategicznych liniach czy badania dostępności chromatyny w celu śledzenia zmian w ekspresji genów na poziomie całego genomu.

Podobnie w Zakładzie Biotechnologii badamy aktywa w czterech liniach komórkowych – melanocytach, fibroblastach, keratynocytach i adipocytach – w celu oceny ich aktywności w epigenetyce, starzeniu się, sygnałach senolitycznych lub autofagii... Rozwój nowych technik wewnętrznych otwiera drzwi do eksperymentów z setkami aktywów, aby zweryfikować ich bezpieczeństwo i skuteczność oraz wybrać najlepszą kombinację dla wskazania zastosowania każdego produktu i wyróżnić się na tle konkurencji.

Ponadto nawiązujemy współpracę z uczelniami, instytucjami i firmami o dużym potencjale innowacyjnym, aby zdobywać i dzielić się wiedzą, która pozwala nam rozwijać się w nowych wyzwaniach naszej branży.

Wszystkie badania podstawowe prowadzone w firmie są wykorzystywane przy opracowywaniu nowych produktów, które są wprowadzane na rynek, aby oferować wysoce skuteczne zabiegi. Oto kilka przykładów: rozwiązania mezoterapii peptydami miomimetycznymi, stworzenie linii ginekologiczno-estetycznej z metodą depigmentacji okolic intymnych lub opracowanie określonej kategorii higieny, która zaspokaja wszelkie potrzeby profesjonalistów i konsumentów.

Na koniec pragnę skomentować, że mogliśmy uczestniczyć w tak satysfakcjonujących projektach, jak współpraca w celu opracowania solidarnego kremu do rąk lub żelu wodno-alkoholowego, który pomaga nam w codziennej profilaktyce, a tym samym wnosi wkład w obecną sytuację.

 

  1. Jakie są perspektywy na przyszłość?

Inwestycje firmy w B+R są bardzo wysokie, co daje nam możliwość odkrywania nowych kierunków badań w branży medycyny estetycznej i dermokosmetyki oraz pozyskania najnowocześniejszego sprzętu na rynku, aby sprostać tym wyzwaniom.

Nasze kierunki badań opierają się na nowych technologiach i postępie naukowym w celu uzyskania skuteczności i bezpieczeństwa w produktach medycznych i kosmeceutycznych, które oferowałyby najlepsze rozwiązania w leczeniu w tym sektorze.

Nasz dział B+R obejmuje interdyscyplinarny zespół chemików, farmaceutów, biologów, biochemików i lekarzy, którzy w skoordynowany sposób pracują nad nowymi wyzwaniami, takimi jak synteza nowych cząsteczek, poszukiwanie nowych celów dla przeciwdziałania efektom starzenia się i depigmentacji, implanty skórne nowej generacji itp.

Oczywiście współpraca z innymi krajowymi i międzynarodowymi ośrodkami technologicznymi i naukowymi będzie nadal bardzo ważna dla wzmocnienia naszego know-how.

Perspektywa badań i rozwoju jest interesująca oraz stanowi jeden z filarów, na których firma się rozwija.  Jak mówi nasz założyciel, Joan Carles Font: „Tylko doskonałość naszej pracy, wysiłek w zakresie badań i innowacji oraz udowodniona skuteczność naszych produktów pozwoliły nam dojść do tego miejsca”. Jesteśmy głęboko przekonani, że będzie to sposób na dalsze sprostanie wszystkim wyzwaniom przyszłości.